Underclassmen recognized for their academic achievements: Photo of the Day 5/29/19

Underclassmen+received+academic+awards.
Back to Article
Back to Article

Underclassmen recognized for their academic achievements: Photo of the Day 5/29/19

Underclassmen received academic awards.

Underclassmen received academic awards.

Natalie Rebetsky

Underclassmen received academic awards.

Natalie Rebetsky

Natalie Rebetsky

Underclassmen received academic awards.

by Ashley Baker, Reporter

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


The short URL of the present article is: https://lhslance.org/nz00w

On May 28 the underclassmen were recognized for their achievements throughout the year. In the Class of 2022, students were recognized for maintaining a 4.0 GPA. The Class of 2021  worked to keep their 4.0 GPA and received academic letters Mr. Jeremy Brown SGA Adviser, organized the event with the help of the new SGA officers.  

Sophomore Daniel Middleton was recognized for his academic excellence for maintaining a 4.0. “ This award shows me how much challenges and supporting helped me throughout the year and semester.”

Junior Solana Rios-Shkodriani was recognized for Excellence in Performing Arts in Dance. “ It makes me glad to know my teacher thinks I work hard in dance class, and I’m glad to get an award for something I love.”

Agriculture Achievements awards were given to Adam Pope, Brynne McKinney, Grace Sier, Katelyn Iager, Taylor Carbaugh, and Nicholette Polidoro.

Business recognized Matthew Coffey, Abby Connelly, Chris Perise, Tabitha Knedeisin, Patricia Hatley, and Luciano Locco.

Computer Science achievements were awarded to Ashley Alt, Conner Cunnane, Justin Filigenzi, J.D. VanDin, Riley Sheehy, and Dana Kullgren.

Family and Consumer Sciences achievements were awarded to Jacob Shrewsberry, Bryanna Herron, Emily DiGiovanni, Samuel Wawrzyniak, Kaitlyn White, and Will Lawler.

Project Lead the Way recognized Katherine Stadter, Matthew Coffey, Renata Farrell, Benjamin Scoppa, Alison Gagne, and Dolan Thomas.

Worked Based Learning recognized Nick Marker, Jacob Halpert, Logan Hemp, and Taylor Ferguson.

Visual Arts Digital recognized, Cindy White, Tyler Jones, Skylar Stevenson, Nicholas Titus, Patricia Hatley, and Tyler Hays.

Visual Arts-Traditional awards were given to  Daniella Ladezma, Ryan Gallagher, Emily Stonestreet, Frank Dickerson, Suzanna Codd, and Matthew Garofolo.

In Performing Arts, Dance achievements were awarded to Dakota Wheat, Maria Applegate, Ashley Nash, Kevin Aquino, Solana Rios-Shkodriani, and David Kominars.

In Performing Arts, Instrumental achievements were awarded to Kelly Alt, Jack McCoy, Chloe Williams, Benjamin Scoppa, Alyson Zieg-Sniffen, and Adam Byrd.

Performing Arts Theater achievements were awarded to the following students Ellie Field, Tyler Willett, Mackenzie Berry, J.D. VanDine, Elizabeth Hall, and Jack Maerten.

Performing Arts Vocal achievements were awarded to students Alaina Cox, John Sears, Natalie Roth, Devon Davis, Elizabeth Gilmore, and David Kominars.

Health achievements were awarded to Ryan Lang and Lindsay Toothaker.

Physical Education achievements were awarded to the following students Austin May, Delaney Ridgley, Xander McClure, Gabby Krystofiak, Dustin Keith, and Miranda Speck.

World Language French achievements were awarded to Michaela Galcik, Faith Haemmerle, Valerie McNeil, Justin Filigenzie, Dana Kullgren, and Micha Brown.

World Language Latin achievements were awarded to the following students Chloe Byrd, Ryan Gallagher, Stephanie Temple, John VanDine, Catherine Amereihn, and Zachariah Hudson.

World Language Spanish achievements were awarded to students Delaney Ridgell, Daniela Gerardi, Lexi Cioffi, Alexandra Dembeck, Catherine Lara, and Alexandra Sible.

Science achievements were awarded to Natasha Interlichia, Brendan Hanlon, Renata Farrell, Jacob Fox, Abigail Parker, and Warren Stewart.

Social Studies achievements were awarded t0 Kelly Alt, Tobey Ellis, Logan Damon, Anna Theresa Choudray, Allie Sible, and Aaron Oman.

Mathematics achievements were awarded to students Conner Jackson, Bennett Von Ancken, Valerie McNeill, Charlotte Moore, Warren Stewart, and Dana Kullgren.

English achievements were awarded to the following students Abigail Seth, Alexis Simmermen, Frank Dickenson, Zene Fourie, Emily Webb, and Zach Hudson.

Print Friendly, PDF & Email